8 UČINKOVITIH NAČINA UPRAVLJANJA ŽELJOM ZA HRANOM

8 UČINKOVITIH NAČINA UPRAVLJANJA ŽELJOM ZA HRANOM
8 UČINKOVITIH NAČINA UPRAVLJANJA ŽELJOM ZA HRANOM
1. Jedite dovoljno kalorija
Bez dovoljno kalorija i hranjivih sastojaka, prirodno je da vam tijelo daje signal da jedete, što može izazvati snažnu želju za određenom hranom.
2. Izbjegavajte restriktivne dijete
Mnoge su dijete previše restriktivne , a to može dovesti do povećane želje za hranom. Umjesto toga, usredotočite se na razvijanje načina prehrane koji pravilno hrani vaše tijelo i omogućuje vam da povremeno uživate u omiljenoj hrani.
3. Ne dopustite si nekontroliranu glad
Kad se osjećate proždrljivo gladno, vjerojatno već dugo niste hranili svoje tijelo. Kao rezultat toga, razina šećera u krvi može biti niska, a tijelo će vas uputiti na konzumaciju visokoenergetske hrane kako bi se te razine vratile u normalne vrijednosti
4. Jedite hranu zasićenu hranjivim sastojcima
Jednostavan način da čežnju kontrolirate, dulje se osjećate sitijom i stabilizirate razinu šećera u krvi je uživanje u hrani koja promiče osjećaj sitosti. Sva tri makronutrijenta - masnoća, ugljikohidrati i proteini - važna su za održavanje osjećaja sitosti.
Drugim riječima, spajanje hrane bogate proteinima sa zdravim masnoćama i ugljikohidratima bogatim vlaknima neophodno je za promicanje sitosti.
5. Prestanite opsjednuto brojati kalorije
Osim što oduzimate vrijeme, trud i mentalnu energiju, pretjerana zaokupljenost kalorijama može dovesti do toga da ozbiljno ograničite ukupan unos energije i izbjegnete hranu u kojoj uživate.
6. Jedite kako biste kontrolirali šećer u krvi
Šećer vam može varirati kad je prošlo neko vrijeme otkad ste posljednji put jeli. To može dovesti do želje za hranom, posebno za hranom bogatom ugljikohidratima, pa je sasvim logično ako želite gladne krekere, pomfrit, čokoladu ili kruh.
7. Smanjite unos određenih ugljikohidrata
Jedenje manje rafiniranih ugljikohidrata pomaže u borbi protiv vaše želje za hranom.
To je zbog toga što prehrana bogata visoko pročišćenim ugljikohidratima, koja značajno utječe na razinu šećera u krvi, može pokrenuti reakcije mozga koje pokreću žudnju za vrlo ukusnom hranom
8. Održavajte zdravu tjelesnu težinu
Vjerojatno ne čudi da je održavanje zdrave tjelesne težine važno za vaše cjelokupno zdravlje. Ipak, ono što možda ne shvaćate jest da to također može smanjiti žudnju za hranom.
Zapravo, istraživanje je povezalo veću tjelesnu težinu s većom učestalošću želje za hranom.